Vegetarlasagne med ricotta og spinat

Er billedet forkert? Har du et bedre vi må bruge? Kontakt os på Facebook
Hak løget og klar det i olie. Tilsæt tomaterne. Skyl dåsen fra tomaterne med ca. 1/4 dl vand og tilsæt sammen med timian, salt og peber. Lad det simre i mindst 15 min. Smag til med salt, peber, sukker og eddike.
Skyl spinaten. Steg spinaten i olie, til den netop falder sammen. Tag panden af varmen og lad det afkøle en smule. Rør ricotta, æg og pinjekerner i spinaten og smag til med salt, peber og muskatnød.
Kom lidt tomatsovs i bunden af et ovnfast fad eller to portionsforme. Læg et lag lasagneplader ovenpå og endnu et tyndt lag sovs og herefter 1/3 af ricottablandingen. Læg et nyt lag lasagneplader, resten af ricottablandingen og til sidst resten af sovsen. Dæk fadet til med husholdningsfilm og lad lasagnen trække 1/2 time ved stuetemperatur.
Varm imens ovnen op til 200 grader. Drys osten på og bag retten midt i ovnen i ca. 40 min. for fuldkorns-lasagneplader og 30 min. for almindelige lasagneplader.
Søgeord: vegetarlasagne, vegetarpasta, vegetaropskrifter, lasagne, sund lasagne
Pris: Normal
Opskrift: Mad
Kategori:
Hovedret
Opskriftstype:
Hverdagsmad
Velegnet til:
Buffet egnet , Vegatarmad
Søgeord:
vegetarlasagne, vegetarpasta, vegetaropskrifter, lasagne, sund lasagne
Del på Pinterest
Del opskrift på X
Del opskrift på LinkedIn
Print opskrift
Print opskrift uden billede
Link:
https://mad-og-drikke.dk/opskrift/vegetarlasagne-med-ricotta-og-spinat